Uwaga, bardzo ważna informacja dotycząca kursu Matura
Biologia 2023

Pragnę poinformować, że nastąpiła zmiana w zasadach rekrutacji uczniów na kurs Matura – Biologia 2023 w mojej firmie. Dotychczasowy sposób rekrutacji, tzn. zgodnie z kolejnością zapisów, niestety zawiódł – 40% uczestników z pierwszego naboru nie poradziło sobie z wymogami kursu i niestety z niego odpadło. Upatruję bezpośredniej przyczyny tego faktu w aktualnej sytuacji epidemiologicznej (nauce online) i ewidentnym obniżeniu się poziomu nauczania w szkołach. Sytuacja powyższa zaistniała na taką skalę po raz pierwszy od 2008 roku, czyli momentu założenia mojej działalności edukacyjnej.

EGZAMINU WSTĘPNEGO klasyfikującego uczniów na wyżej wymieniony kurs.

Drugą przyczyną podjęcia tej decyzji jest podwójny rocznik kończący zarówno gimnazjum, jak i liceum czteroletnie, i wynikająca z tego faktu bardzo duża ilość chętnych uczniów na kurs.

—–Przebieg egzaminu—–

Wstępny termin: poniedziałek 28 marca 2022 roku

Egzamin odbędzie się stacjonarnie w Szkole Podstawowej nr XIV w Gdańsku lub online, jeśli zaistnieją obostrzenia sanitarne dotyczące zgromadzeń.

Czas trwania: 90 min – 60 pkt do zdobycia

Forma: pytania wyłącznie zamknięte, tzn. test jednokrotnego wyboru, zadania prawda/fałsz i na dopasowanie np. budowy struktury do jej funkcji

Przystąpienie do egzaminu nie podlega żadnym opłatom.

Do egzaminu mogą przystąpić osoby zapisane zarówno na liście podstawowej, jak i rezerwowej Matura 2023.

Uczniowie będą przyjmowani na kurs według uzyskanych punktów. Jeżeli uczniowie uzyskają tę samą liczbę punktów, to o kolejności dostania się na kurs będzie decydował termin zapisania się na kurs.

Na kursie dysponuję maksymalnie 24 miejscami (4 grupy po 6 uczniów). Po egzaminie zostanie utworzona lista rezerwowa według punktów uzyskanych podczas egzaminu, gdyby w trakcie kursu zwolniły się miejsca.

Zakres materiału do egzaminu:

– Cytofizjologia – budowa i funkcje komórki eukariotycznej (zwierzęcej i roślinnej)

– Wirusy – organiczne cząstki zakaźne

– Bakterie – organizmy prokariotyczne i ich znaczenie w przyrodzie

– Histologia zwierzęca – budowa i funkcje tkanek zwierzęcych

– Anatomia i fizjologia człowieka: układ krwionośny (bez immunologii) oraz układ wydalniczy

Egzamin obejmuje wyłącznie podstawę programową z biologii realizowaną na poziomie rozszerzonym w LO zgodnie z wymogami MEN.

Podręczniki do przygotowania się do egzaminu:

Każdy podręcznik zgodny z podstawą programową z biologii na poziomie rozszerzonym (Nowa Era, Operon, PWN).

Beata Pławińska

MaturaMax – Biologia